Upcoming: Area Sports Calendar

January 13, 2014 

Wednesday, Jan. 15

Prep Basketball

Broughton boys at Southeast Raleigh boys, 6

Cary Academy at Wake Christian, 6:15

Men’s College Basketball

Wake Tech at Pitt Community, 7

Women’s College Basketball

Brunswick Community at Wake Tech, 6

Thursday, Jan. 16

Prep Wrestling

Durham School of the Arts at Neuse Charter, 7:30

Friday, Jan. 17

Prep Basketball

Neuse Charter at James Kenan, 6

North Johnston at North Pitt, 6

Rolesville at Garner, 6

Princeton at Rosewood, 6

Wake Christian in Bulldog Classic

Southeast Raleigh at Clayton, 6:30

Smithfield-Selma at Triton, 6:30

Cleveland at Corinth Holders, 6:30

West Johnston at Harnett Central, 6:30

Western Harnett at South Johnston, 6:30

Prep Wrestling

Neuse Charter and Harnett Central at West Johnston, TBA

Prep Swimming

Greater Neuse River 4A Conference championships at Triangle Aquatics Center, 5

Two Rivers 3A Conference meet at Smithfield Recreation and Aquatics Center, 6

Prep Gymnastics

State Championships at TBA

Saturday, Jan. 18

Prep Basketball

Wake Christian in Bulldog Classic

Prep Wrestling

Clayton, Smithfield-Selma, North Johnston, Garner and Corinth Holders in Jolly Roger Invitational at Corinth Holders, 9 a.m.

Prep Gymnastics

State Championships at TBA

Prep Indoor Track and Field

Statewide meet at JDL Fast Track in Winston-Salem

Women’s College Basketball

Wake Tech at Northern Virginia Community, 3

Sunday, Jan. 19

Men’s College Basketball

Wake Tech at Tidewater Community, 3

Women’s College Basketball

Wake Tech at Guilford Tech, 2

Tuesday, Jan. 21

Prep Basketball

Rosewood at Neuse Charter, 6

Princeton at Lakewood, 6

Harnett Central at Garner, 6

Wake Christian at Ravenscroft, 6:15

Prep Wrestling

North Johnston at Wilson Beddingfield, 6:30

Wednesday, Jan. 22

Prep Basketball

Garner at Cleveland, 6:30

South Johnston at C.B. Aycock, 6:30

Prep Wrestling

Corinth Holders at Cleveland, 6

South Johnston at Western Harnett, 6

Triton at Smithfield-Selma, 6

East Wake at Clayton, 7

Garner at Knightdale, 7

West Johnston at Southeast Raleigh, 7

Prep Indoor Track and Field

Eastern Plains 2A Conference meet at North Pitt, 3:30

Greater Neuse River 4A Conference Championships at TBA, TBA

Men’s College Basketball

Vance-Granville Community at Wake Tech, 7

Women’s College Basketball

Wake Tech at Brunswick Community, 5

Thursday, Jan. 23

Prep Basketball

St. Mary’s School at Wake Christian, 5

Prep Wrestling

C.B. Aycock at North Johnston, 6

Prep Indoor Track and Field

Carolina 1A Conference meet at Lakewood, 3:30

Friday, Jan. 24

Prep Basketball

Neuse Charter at North Duplin, 6

James Kenan at Princeton, 6

East Wake at Garner, 6

North Johnston at Washington, 6

West Johnston at Knightdale, 6

Southeast Raleigh at Rolesville, 6

Swansboro at Corinth Holders, 6

Corinth Holders at Smithfield-Selma, 6:30

Clayton at Harnett Central, 6:30

South Johnston at Cleveland, 6:30

Prep Indoor Track and Field

Statewide meet at JDL Fast Track at Winston-Salem

Men’s College Basketball

Cape Fear Community at Wake Tech, 7

Women’s College Basketball

Wake Tech at Denmark (S.C.) Tech, 7

Saturday, Jan. 25

Prep Wrestling

Cleveland, Corinth Holders, Smithfield-Selma and Garner in Central Brawl Invitational at Campbell University, 9 a.m.

Neuse Charter and South Johnston in North Raleigh Christian Academy Duals, 9:30 a.m.

Prep Indoor Track and Field

Statewide meet at JDL Fast Track at Winston-Salem

Men’s College Basketball

Guilford Tech at Wake Tech, 3

Women’s College Basketball

Wake Tech at Clinton (S.C.) Junior College, 1

Tuesday, Jan. 28

Prep Basketball

Princeton at Neuse Charter, 6

Southwest Edgecombe at North Johnston, 6

Harnett Central at Southeast Raleigh, 6

Triton at Corinth Holders, 6

North Raleigh Christian at Wake Christian, 6:15

Smithfield-Selma at South Johnston, 6:30

Garner at West Johnston, 6:30

Knightdale at Clayton, 6:30

Cleveland at Western Harnett, 6:30

Wednesday, Jan. 29

Prep Wrestling

Cleveland at South Johnston, 6

Neuse Charter at Louisburg, 6

Smithfield-Selma and Northern Nash at Corinth Holders, 6

Garner at Southeast Raleigh, 7

Clayton at West Johnston, 7

Prep Indoor Track and Field

Eastern Plains 2A Conference Championships at TBA, 3:30

Two Rivers 3A Conference Championships at South Johnston, 4

Carolina 1A Conference Championships at Princeton, TBA

Men’s College Basketball

Richard Bland College at Wake Tech, 5

Women’s College Basketball

Tidewater Community at Wake Tech, 7

Thursday, Jan. 30

Prep Wrestling

North Johnston and Eastern Wayne at Princeton, 6

Women’s College Basketball

Wake Tech at Virginia Western Community, 6

Friday, Jan. 31

Prep Basketball

Spring Creek at Neuse Charter, 6

North Johnston at Wilson Beddingfield, 6

Princeton at Hobbton, 6

West Johnston at Rolesville, 6

Southeast Raleigh at East Wake, 6

Corinth Holders at Western Harnett, 6

Triton at South Johnston, 6:30

Clayton at Garner, 6:30

Smithfield-Selma at Cleveland, 6:30

Prep Swimming

NCHSAA Regionals

Saturday, Feb. 1

Prep Wrestling

Greater Neuse River 4A Conference Tournament at East Wake, TBA

Two Rivers 3A Conference Tournament at Smithfield-Selma, 9 a.m.

Carolina 1A Conference Tournament at Princeton, TBA

Eastern Plains 2A Conference at North Pitt, TBA

Prep Swimming

NCHSAA Regionals

Men’s College Basketball

Patrick Henry Community at Wake Tech, 3

Women’s College Basketball

Guilford Tech at Wake Tech, 1

Smithefield Herald is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service